Strona główna  /  notki
 
.
 

Rozkład jazdy pociągów

Reklama
      
 
 
Reklama

Muzyka okolicznościowa, oprawa muzyczna ślubów, wesel, koncerty chóru -muzyka świecka i kościelna, soliści, sprzęt nagłośnieniowy. 
 Kontakt pod numerem tel. 696 - 922-673 
 
Komunikacja 
Księga gości
Przeglądaj
Dopisz się
 

   
Drogi czytelniku!
Posiadasz informacje o zbliżających się imprezach kulturalnych czy koncertach? Poinformuj  nas o tym! Czekamy na Wasze sygnały. Nasz adres: 
muzykagniezno@wp.pl
 
GG: 8524414

Pamiętaj! Jesteśmy dla Ciebie codziennie!
 

  
Menu
strona główna
zaproś znajomych
zaloguj się
 
Archiwum
2014
  listopad(7)
  październik(9)
  wrzesień(6)
  lipiec(12)
  czerwiec(17)
  maj(53)
  kwiecień(86)
  marzec(48)
  luty(34)
  styczeń(71)
2013
  grudzień(60)
  listopad(43)
  październik(38)
  wrzesień(36)
  sierpień(38)
  lipiec(32)
  czerwiec(36)
  maj(62)
  kwiecień(57)
  marzec(74)
  luty(47)
  styczeń(52)
2012
  grudzień(52)
  listopad(35)
  październik(29)
  wrzesień(41)
  sierpień(26)
  lipiec(32)
  czerwiec(20)
  maj(60)
  kwiecień(76)
  marzec(26)
  luty(30)
  styczeń(31)
2011
  grudzień(35)
  listopad(47)
  październik(38)
  wrzesień(30)
  sierpień(25)
  lipiec(28)
  czerwiec(45)
  maj(63)
  kwiecień(75)
  marzec(59)
  luty(52)
  styczeń(95)
2010
  grudzień(89)
  listopad(69)
  październik(109)
  wrzesień(91)
  sierpień(64)
  lipiec(78)
  czerwiec(124)
  maj(250)
  kwiecień(238)
  marzec(248)
  luty(223)
  styczeń(245)
2009
  grudzień(256)
  listopad(100)
  październik(42)
 
Wróżby Andrzejkowe 2013-11-30 11:23

Andrzejkowe wróżby znane są już od wielu wieków. Aktualnie andrzejki zmieniły swój charakter, ich kształt zdecydowanie odbiega od tego znanego wiele, wieków temu. Andrzejkowe wróżby przetrwały próbę czasu, choć dziś nie wierzymy w nie tak jak dawniej. Na stare przysłowia takie jak "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście" niezamężne dziewczyny patrzyły jak na magiczny los i przepowiednię. Dziś na andrzejki patrzymy jako dobry pretekst do spotkania z znajomymi i pobawienia przed adwentem. 


Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych andrzejkowych wróżb jest lanie wosku. Wróżba ta jest również prosta w przygotowaniu, największym problemem może być znalezienie odpowiednio dużego klucza z uchem. Lanie wosku polega na przelaniu ciepłego wosku przez ucho od klucza do miski z zimną wodą. Po ostudzeniu, wyciągamy wosk z zimnej wody, a następnie odczytujemy kształt woskowej wróżby poprzez rzucenie jego cienia na ścianę. 

Ciekawą i zabawną andrzejkową wróżbą jest tzw. kolejka butów. Wróżba ta jest bardzo prosta w realizacji. Wystarczy abyśmy z butów gości stworzyli kolejkę butów. Właściciel buta, który pierwszy stanie na progu prawdopodobnie jako pierwszy stanie przy ołtarzu. 
Zdecydowanie bardziej magiczną wróżbą jest zabawa z świeczką unoszącą się na tafli wody. W tym celu musimy przygotować miskę z wodą oraz karteczki, na których niezamężne Panie wypisują męskie imiona. Karteczki przypinamy do brzegu miski, a podpaloną świeczkę kładziemy na środku tafli wody. Ta karteczka, która podpali się jako pierwsza oznaczać może imię przyszłego wybranka niezamężnej panny. Kolejną andrzejkową wróżbą jest tzw. wróżenie z kleksa. Na kartkę papieru wylewamy kilka kropel atramentu. Następnie kartkę składamy na pół. Otrzymany wzór odczytujemy. Jeżeli otrzymany wzór będzie przypominał motyla, to możemy oczekiwać krótkiego romansu. Wzór twarzy oznacza rywala lub przeciwnika. Z kolei symbol drzewa oznacza miłość na którą musimy poczekać. 


Napisz komentarz  2 komentarzy

Andrzejki w Młynie - zaproszenie 2013-11-30 11:20Napisz komentarz  2 komentarzy

Turbo już 6 grudnia w Estede 2013-11-30 11:19


początek godzina 19.00
bilety CK Estede


Napisz komentarz  3 komentarzy

Rozpoczyna się Adwent 2013-11-30 11:15

„Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. (…) A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt” – piszą biskupi w Liście Pasterskim na rozpoczynający się w najbliższą niedzielę Adwent.
 
Drodzy Bracia i Siostry!
 
1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia. W tym okresie łączymy się w naszym oczekiwaniu ze wszystkimi sprawiedliwymi synami i córkami Izraela. W sposób szczególny łączymy się z Maryją i jej Oblubieńcem, św. Józefem, dla których Adwent – od chwili Zwiastowania – był radosnym wyczekiwaniem na narodziny Jezusa. Dzisiejsza liturgia przypomina nam ten czas wypatrywania naszego zbawienia. Pan jest blisko. „Nadeszła godzina powstania ze snu” (por. Rz 13, 11).


Oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości (por. Hi 12,10). Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych? W takim klimacie trudno jest zrozumieć, że Adwent musi mieć swój rytm i swoje tempo. A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt. Na naszej adwentowej drodze Kościół zaprasza nas do czuwania razem z Maryją, do pogłębiana w czasie rorat nadziei na spotkanie z Panem. W dniach skupienia, rekolekcjach adwentowych i sakramencie pokuty możemy przygotować nasze serca na spotkanie z Tym, który przychodzi i otworzyć je na potrzeby innych.


Napisz komentarz  2 komentarzy

Rusza Adwentowe Dzieło Caritas Gniezna 2013-11-28 17:54

Wraz z przypadającą 1 grudnia pierwszą niedzielą Adwentu ruszają doroczne adwentowe akcje Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej – dobrze już znane Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i nowe mikołajkowe przedsięwzięcie, które wspomoże prowadzony przez organizację Dom Matki i Dziecka.

 
Jak informuje ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w tym roku organizacja zamierza rozprowadzić łącznie 60 tysięcy świec w różnych kształtach: 20 tysięcy świec dużych w cenie 12 zł oraz 40 tysięcy świec małych w cenach 6 i 7 złotych. Złotówka ze sprzedaży małej i dużej świecy pozostanie w parafiach z przeznaczeniem na dzieła charytatywne, reszta wykorzystana zostanie na pomoc dzieciom w prowadzonych przez Caritas placówkach. „Ufamy, że mieszkańcy archidiecezji gnieźnieńskiej jak zawsze chętnie wesprą naszą akcję. Niech zapalona na wigilijnym stole świeca będzie symbolem miłosierdzia i nadziei na lepsze jutro, przede wszystkim dla tych najbardziej potrzebujących” – dodaje ks. Stawski.

(archidiecezja.pl)


Napisz komentarz  2 komentarzy

Choinki Jedynki w Gnieźnie już 2 grudnia ! 2013-11-28 17:53


Polskie Radio rusza z choinkami w trasę!

Jako pierwsze na choinkowej trasie Pierwszego Programu Polskiego Radia znajdzie się Gniezno (2 grudnia, ul. Rynek), a następnie: Uniejów (3 grudnia, ul. Zamkowa 3), Zamość (4 grudnia, Rynek Wielki), Tarnobrzeg (5 grudnia, pl. Bartosza Głowackiego), Jasło (6 grudnia, Rynek), Biała Podlaska (7 grudnia, pl. Wolności) i Warszawa (8 grudnia, al. Niepodległości 77/85 – główny gmach Polskiego Radia). 
  

W każdym z miast zostanie wystawionych po kilka prac plastycznych prezentujących „Magię Świąt”, przygotowanych przez Przyjaciół Radiowej Jedynki podczas wspólnego malowania, które odbyło się 24 listopada w siedzibie Polskiego Radia. Licytacje poprowadzą Roman Czejarek i Karolina Rożej, którzy w „Czterech Porach Roku” w godz. 9.00-12.00 zrelacjonują „na żywo” ich przebieg słuchaczom, a także spotkają się z ciekawymi gośćmi i mieszkańcami.Osoby, które przyjdą do studia plenerowego w godz. 9.00-12.00, będą mogły osobiście wziąć udział w licytacjach. W tym czasie dla słuchaczy z całej Polski również nadarzy się możliwość zdobycia upatrzonej pracy plastycznej - wystarczy wysłać SMS pod nr 71 151 (koszt 1,23 zł z VAT) ze specjalnym kodem przypisanym danemu obrazkowi oraz proponowaną wyceną jego wartości albo zadzwonić pod nr 22 645 22 55. Cena wywoławcza wynosi 500 zł, wszystkie obrazy można obejrzeć już teraz na stronie choinkijedynki.jedynka.polskieradio.pl.

W Gnieźnie zostaną zlicytowane prace: Anny Dymnej (kod SMS: A 06), prof. Magdaleny Fikus (A 07), Kajetana Kajetanowicza (A 08) i Marty Żmudy-Trzebiatowskiej (A 27); w Uniejowie Mateusza Banasiuka (A 01), Anny Cieślak (A 03), Krzysztofa Materny (A 16) i Przemysława Salety (A 20); w Zamościu prof. Michała Kleibera i jego żony Teresy Sukniewicz-Kleiber (A 10), Jerzego Owsiaka (A 18), Elżbiety Romanowskiej (A 19) oraz Henryka Talara (A 23); w Tarnobrzegu Stana Borysa (A 02), Marcina Kwaśnego (A 14), Magdaleny Schejbal (A 21), Tomasza Zimocha (A 26); w Jaśle Andrzeja Krzywego z De Mono (A 13), Dawida Ogrodnika (A 17), Jana Kantego Pawluśkiewicza (A 09) i Ireny Szewińskiej (A 22); w Białej Podlaskiej Marii Czubaszek (A 12), Pawła Królikowskiego (A 12) i Doroty Zawadzkiej (A 25); w Warszawie Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej (A 11), Jacka Dehnela (A 05), Adama Maciejewskiego (A 15) i prof. Łukasza Turskiego (A 24).


Napisz komentarz  2 komentarzy

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] >>
  

 
Bezpłatna reklama!

Napisz do nas a umieścimy Twoją reklamę 
zupełnie za darmo!
muzykagniezno@wp.pl
   

 
 
Gniezno, podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Cała gmina położona jest w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, która jest naturalnym wododziałem, dzielącym dorzecze Warty i Wisły.

   
Sierżant Wehrmachtu, Urban Thelen w lipcu 1941 roku, na dzień przed zajęciem katedry przez Gestapo poproszony został o ratowanie przed zbezczeszczeniem relikwii świętego Wojciecha, które przewiózł w skrzynce drewnianej, opakowanej w papier do Inowrocławia?

 
 Na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z posadzki znajdującej się w podziemiach gnieźnieńskiej Katedry, zaś na banknocie dwudziestozłotowym fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich

W Katedrze Gnieźnieńskiej znajduje się płyta nagrobna Arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego autorstwa Wita Stwosza

Przez blisko 300 lat katedra gnieźnieńska była kościołem koronacyjnym królów Polski. Koronowało się w niej pięciu władców: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.

3 października 1984 roku z wizytą do Gniezna przybyła Matka Teresa z Kalkuty. Odwiedziła wtedy min. katedrę i Wyższe Seminarium Duchowne.
 


Piosenka na ten tydzień:


              
 
.
 


Portal Muzyka Kultura Informacje nie ponosi odpowiedzialności za zmiany terminów, bądź ewentualne odwołania koncertów  dokonane przez organizatorów.
Jednocześnie informujemy, iż zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian bez podania przyczyn.       

  
 
Z archiwum koncertów...
"Pod Lupą" - Estede, 23.10.2010


 23.10.2010 CK Estede 

Zagrali:  Horrorshow ze Sosnowca i The Baldheads z Gniezna/Poznania.

 
"eSTeDe & MOK - dwa ośrodki, dwie kultury?"
Po piątkowym koncercie "Pod Lupą" zorganizowanym przez CK eSTeDe, na gnieźnieńskich forach internetowych zawiązała się dyskusja ( )    czytaj dalej
 
Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon" zaprasza wszystkie osoby chętne do wstąpienia w szeregi chóru. Przesłuchania i próby odbywają się w każdy wtorek o godz 18:00 w sali 347 w MOK Gniezno, ul. Łubieńskiego. tel. 693-875-882
  
Chór Dzwon koncertuje w gnieźnieńskiej katedrze
 
"Kapele z naszego podwórka"
Big Up
 

Przestań Pić
 

BadMamaJama
 

Puste Kieszenie
 
Usta Mariana
 

Jerry Melon
 

Future Music Museum
 
Z archiwum wydarzeń

Dni Pary 2013


 
 
Już za nami... 
Muzyczne radia w internecie
.  

 
           
     
                         MPPP Gniezno
 

Adres strony muzykagniezno.blogaski.net
Nasz adres e-mail: muzykagniezno@wp.pl
Nasz profil na NK: odwiedź nas


wszelkie uwagi i propozycje prosimy zgłaszać tutaj
blogaski.net 2009
Kompleksowe projektowanie stron internetowych z profesjonalistami z firmy Kombinet
Serwis zostanie zamknięty 1.10.2017
Chętnych do kupienia serwisu zapraszamy do kontaktu