Strona główna  /  notki
 
.
 

Rozkład jazdy pociągów

Reklama
      
 
 
Reklama

Muzyka okolicznościowa, oprawa muzyczna ślubów, wesel, koncerty chóru -muzyka świecka i kościelna, soliści, sprzęt nagłośnieniowy. 
 Kontakt pod numerem tel. 696 - 922-673 
 
Komunikacja 
Księga gości
Przeglądaj
Dopisz się
 

   
Drogi czytelniku!
Posiadasz informacje o zbliżających się imprezach kulturalnych czy koncertach? Poinformuj  nas o tym! Czekamy na Wasze sygnały. Nasz adres: 
muzykagniezno@wp.pl
 
GG: 8524414

Pamiętaj! Jesteśmy dla Ciebie codziennie!
 

  
Menu
strona główna
zaproś znajomych
zaloguj się
 
Archiwum
2014
  listopad(7)
  październik(9)
  wrzesień(6)
  lipiec(12)
  czerwiec(17)
  maj(53)
  kwiecień(86)
  marzec(48)
  luty(34)
  styczeń(71)
2013
  grudzień(60)
  listopad(43)
  październik(38)
  wrzesień(36)
  sierpień(38)
  lipiec(32)
  czerwiec(36)
  maj(62)
  kwiecień(57)
  marzec(74)
  luty(47)
  styczeń(52)
2012
  grudzień(52)
  listopad(35)
  październik(29)
  wrzesień(41)
  sierpień(26)
  lipiec(32)
  czerwiec(20)
  maj(60)
  kwiecień(76)
  marzec(26)
  luty(30)
  styczeń(31)
2011
  grudzień(35)
  listopad(47)
  październik(38)
  wrzesień(30)
  sierpień(25)
  lipiec(28)
  czerwiec(45)
  maj(63)
  kwiecień(75)
  marzec(59)
  luty(52)
  styczeń(95)
2010
  grudzień(89)
  listopad(69)
  październik(109)
  wrzesień(91)
  sierpień(64)
  lipiec(78)
  czerwiec(124)
  maj(250)
  kwiecień(238)
  marzec(248)
  luty(223)
  styczeń(245)
2009
  grudzień(256)
  listopad(100)
  październik(42)
 
Uroczystości świętowojciechowe: Ponad 40 biskupów i kardynałów u grobu Św Wojciecha 2013-04-28 13:56

Przeszło 40 biskupów i liczni pielgrzymi uczestniczyli w trwających od soboty w Gnieźnie uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. To największy świętowojciechowy odpust w naszym kraju.

 
Obecni byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Henryk Hoser SAC - ordynariusz warszawsko-praski, abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic oraz abp Wojciech Ziemba z Olsztyna.
 
Do Gniezna przyjechali także hierarchowie z Niemiec, Rumunii i Czech z kard. Dominikiem Duką OP na czele. Obecni są przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw, a także goście specjalni: Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię otrzymał jeden z gnieźnieńskich parków.
 
Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry. Za srebrnym relikwiarzem św. Wojciecha podążali przybyli na uroczystości biskupi, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy kapłani, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, przedstawiciele różnych grup zawodowych, reprezentanci bractw, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Gniezna.

W procesji prócz srebrnego relikwiarza św. Wojciecha niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma-Gaudentego – przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku „pielgrzymuje” do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II.
 
bgk KAI


Napisz komentarz  3 komentarzy

Uroczystości świętowojciechowe: Abp Skworc o kwestiach wiary 2013-04-28 13:54

„Brak regulacji w kwestii bioetycznej, a więc luka prawna, to otwarta furtka do nadużyć, czyli do niszczenia poczętego życia ludzkiego, to poważny grzech zaniedbania” – mówił dziś w Gnieźnie abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki upomniał się także o prawa pracowników i pytał o stan wiary w naszym kraju.  

 
W homilii wygłoszonej podczas dzisiejszych uroczystości świętowojciechowych abp Skworc zwrócił uwagę na brak aktywności polskich parlamentarzystów w kwestii prawnego zabezpieczenia embrionów, czyli ludzkich zarodków. „W październiku 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie, że zarodki ludzkie są nosicielami godności osoby ludzkiej i w związku z tym zakazane są eksperymenty i handel nimi. Brak regulacji w tej kwestii, a więc luka prawna, to otwarta furtka do nadużyć, czyli do niszczenia poczętego życia ludzkiego, to poważny grzech zaniedbania” – stwierdził hierarcha.
 
Nawiązał także do toczącej się ostatnio dyskusji między pracodawcami, pracobiorcami i ich związkami zawodowymi a rządem. Jak podkreślił „dotykamy trudnego problemu prawa pracy, które nie zostało zreformowane, a dziś w nowym kontekście gospodarczo-społecznym wymaga zmian. „Nie wchodząc w szczegóły projektu ustawy dotyczącej rocznego rozliczenia czasu pracy, trzeba przypomnieć najpierw zasadę porządkującą: człowiek ma pierwszeństwo przed pracą, a praca przed kapitałem” – podkreślił abp Skworc, dodając, że państwo w kwestiach pracowniczych powinno stawać po stronie słabszego, a tym słabszym w układzie pracodawca - pracobiorca jest zawsze pracownik.
 
Metropolita katowicki pytał również w swoim słowie o stan wiary Polaków. Nawiązując do świadectwa św. Wojciecha, żyjącego – jak mówił – duchowością ora et labora, pytał jaka jest modlitwa Polaków? Według badań Instytut Statystki Kościoła Katolickiego udział Polaków we Mszy św. niedzielnej wynosi około 40 % zobowiązanych. Zauważalna jest tendencja spadkowa. Rośnie natomiast liczba przyjmujących Komunię świetą. „Pamiętając o słowach Jana Pawła II, że Eccelesia de Eucharistia vivat, uświadamiamy wszystkim ochrzczonym poważny obowiązek udziału we Mszy św. niedzielnej, która buduje Kościół” – zaznaczył abp Skworc.
 


Napisz komentarz  4 komentarzy

Sobotnie uroczystości ku czci Św Wojciecha - galeria 2013-04-27 22:57


Przed godziną 22 zakończyły się w Gnieźnie sobotnie uroczystości ku czci Św Wojciecha w których wzięło udział kilkudziesięciu biskupów z Polski i zagranicy oraz kilka tysięcy wiernych. W wieczornej procesji z archikatedry do kościoła pw Św Michała niesione były relikwie św Wojciecha oraz innych Polskich Świętych.  

Jutro w uroczystej procesji relikwie powrócą na wzgórze Lecha, gdzie o godz 10:00 zostanie odprawiona suma Odpustowa której przewodniczyć będzie Prymas Czech kard. Dominik Duka OP, a homilię wygłosi abp Wiktor Skworc z Katowic.

.


Napisz komentarz  3 komentarzy

Młodzi przybyli do Gniezna 2013-04-27 17:52

Blisko tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło dziś do Gniezna w dorocznej pielgrzymce do grobu i relikwii św. Wojciecha. Młodych pielgrzymów witał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a Mszy św. przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

 
Witając młodych metropolita gnieźnieński przypomniał za bł. Janem Pawłem II, że przybyli do kolebki Kościoła i państwa polskiego, prastarego Gniazda, z którego nasza Ojczyzna rosła przez wieki. Dziękując za obecność i pielgrzymi trud, abp Kowalczyk zachęcał uczestników pielgrzymki, by wzorem św. Wojciecha odważnie świadczyli o swojej wierze. „Jak ważne jest być dziś chrześcijaninem, który swoją postawą i czynami świadczy o tym, kim jest i jakim wartościom pozostaje wierny. Chrześcijaninem, który odważnie i otwarcie sprzeciwia się wszystkiemu, co jest z tymi wartościami sprzeczne. Życzę wam takiego męstwa i odwagi, życzę wam łaski roztropności, a przede wszystkim daru mądrości – tej mądrości, która jest czymś więcej niż wykształceniem” – mówił Prymas.


Napisz komentarz  3 komentarzy

Na BMX-ach do Św Wojciecha 2013-04-27 16:53

Można pieszo, można autokarem, można i na BMX-ach. Już po raz drugi kilkuosobowa grupa młodych ludzi z Miłosławia pielgrzymuje w ten sposób do Gniezna. Nietypowe przedsięwzięcie odbywa się w ramach dorocznej Pielgrzymki Młodych do grobu św. Wojciecha.

 

Uczestnicy pielgrzymki to w większości uczniowie klas III miłosławskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, którzy już za miesiąc otrzymają sakrament bierzmowania. Do pokonania mają około 40 kilometrów. „Robiąc to, co kochamy, co jest naszą pasją, jednocześnie przybliżamy się do Boga” – mówi Szymon Karaban, jeden z uczestników pielgrzymki.
 
Młodzi ludzie wyruszyli z Miłosławia rano, po wspólnej modlitwie i z błogosławieństwem swoich duszpasterzy. Ich przejazd zabezpieczają strażacy. W drodze towarzyszy im także Tomasz Urbanowicz z Miłosławia, dwukrotny uczestnik kolarskiego wyścigu Tour de Pologne i wielu znaczących imprez sportowych związanych z kolarstwem wyczynowym.


Napisz komentarz  4 komentarzy

Do grobu Św Wojciecha od tysiąca lat 2013-04-27 16:49

Na przestrzeni wieków do grobu św. Wojciecha pielgrzymowali zarówno „maluczcy”, jak i potężni. Szczególnie często zjawiali się w Gnieźnie jako pątnicy książę Bolesław Pobożny i Przemysł II. U relikwii męczennika modlił się także Władysław Jagiełło po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Orędownictwu św. Wojciecha polecił się także król Zygmunt Stary, który wobec zagrożenia tureckiego w 1511 roku publicznie oświadczył, że zamiast liczyć na pomoc innych narodów lub szczęście wojenne, woli liczyć na św. Wojciecha.
 Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego, zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez szereg lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku nabrały one charakteru ogólnopolskiego.
 
Do świętego Wojciecha wielokrotnie pielgrzymował – jeszcze jako biskup, a później arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. Jako papież Jan Paweł II modlił się w Gnieźnie dwukrotnie, podkreślając za każdym razem znaczenie tego miejsca w dziejach Polski. „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!” – mówił w Gnieźnie w 1979 roku, przypominając, że męczeństwo św. Wojciecha legło u fundamentów chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.


Napisz komentarz  4 komentarzy

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] >>
  

 
Bezpłatna reklama!

Napisz do nas a umieścimy Twoją reklamę 
zupełnie za darmo!
muzykagniezno@wp.pl
   

 
 
Gniezno, podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Cała gmina położona jest w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, która jest naturalnym wododziałem, dzielącym dorzecze Warty i Wisły.

   
Sierżant Wehrmachtu, Urban Thelen w lipcu 1941 roku, na dzień przed zajęciem katedry przez Gestapo poproszony został o ratowanie przed zbezczeszczeniem relikwii świętego Wojciecha, które przewiózł w skrzynce drewnianej, opakowanej w papier do Inowrocławia?

 
 Na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z posadzki znajdującej się w podziemiach gnieźnieńskiej Katedry, zaś na banknocie dwudziestozłotowym fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich

W Katedrze Gnieźnieńskiej znajduje się płyta nagrobna Arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego autorstwa Wita Stwosza

Przez blisko 300 lat katedra gnieźnieńska była kościołem koronacyjnym królów Polski. Koronowało się w niej pięciu władców: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.

3 października 1984 roku z wizytą do Gniezna przybyła Matka Teresa z Kalkuty. Odwiedziła wtedy min. katedrę i Wyższe Seminarium Duchowne.
 


Piosenka na ten tydzień:


              
 
.
 


Portal Muzyka Kultura Informacje nie ponosi odpowiedzialności za zmiany terminów, bądź ewentualne odwołania koncertów  dokonane przez organizatorów.
Jednocześnie informujemy, iż zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian bez podania przyczyn.       

  
 
Z archiwum koncertów...
"Pod Lupą" - Estede, 23.10.2010


 23.10.2010 CK Estede 

Zagrali:  Horrorshow ze Sosnowca i The Baldheads z Gniezna/Poznania.

 
"eSTeDe & MOK - dwa ośrodki, dwie kultury?"
Po piątkowym koncercie "Pod Lupą" zorganizowanym przez CK eSTeDe, na gnieźnieńskich forach internetowych zawiązała się dyskusja ( )    czytaj dalej
 
Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon" zaprasza wszystkie osoby chętne do wstąpienia w szeregi chóru. Przesłuchania i próby odbywają się w każdy wtorek o godz 18:00 w sali 347 w MOK Gniezno, ul. Łubieńskiego. tel. 693-875-882
  
Chór Dzwon koncertuje w gnieźnieńskiej katedrze
 
"Kapele z naszego podwórka"
Big Up
 

Przestań Pić
 

BadMamaJama
 

Puste Kieszenie
 
Usta Mariana
 

Jerry Melon
 

Future Music Museum
 
Z archiwum wydarzeń

Dni Pary 2013


 
 
Już za nami... 
Muzyczne radia w internecie
.  

 
           
     
                         MPPP Gniezno
 

Adres strony muzykagniezno.blogaski.net
Nasz adres e-mail: muzykagniezno@wp.pl
Nasz profil na NK: odwiedź nas


wszelkie uwagi i propozycje prosimy zgłaszać tutaj
blogaski.net 2009
Kompleksowe projektowanie stron internetowych z profesjonalistami z firmy Kombinet
Serwis zostanie zamknięty 1.10.2017
Chętnych do kupienia serwisu zapraszamy do kontaktu