Strona główna  /  notki
 
.
 

Rozkład jazdy pociągów

Reklama
      
 
 
Reklama

Muzyka okolicznościowa, oprawa muzyczna ślubów, wesel, koncerty chóru -muzyka świecka i kościelna, soliści, sprzęt nagłośnieniowy. 
 Kontakt pod numerem tel. 696 - 922-673 
 
Komunikacja 
Księga gości
Przeglądaj
Dopisz się
 

   
Drogi czytelniku!
Posiadasz informacje o zbliżających się imprezach kulturalnych czy koncertach? Poinformuj  nas o tym! Czekamy na Wasze sygnały. Nasz adres: 
muzykagniezno@wp.pl
 
GG: 8524414

Pamiętaj! Jesteśmy dla Ciebie codziennie!
 

  
Menu
strona główna
zaproś znajomych
zaloguj się
 
Archiwum
2014
  listopad(7)
  październik(9)
  wrzesień(6)
  lipiec(12)
  czerwiec(17)
  maj(53)
  kwiecień(86)
  marzec(48)
  luty(34)
  styczeń(71)
2013
  grudzień(60)
  listopad(43)
  październik(38)
  wrzesień(36)
  sierpień(38)
  lipiec(32)
  czerwiec(36)
  maj(62)
  kwiecień(57)
  marzec(74)
  luty(47)
  styczeń(52)
2012
  grudzień(52)
  listopad(35)
  październik(29)
  wrzesień(41)
  sierpień(26)
  lipiec(32)
  czerwiec(20)
  maj(60)
  kwiecień(76)
  marzec(26)
  luty(30)
  styczeń(31)
2011
  grudzień(35)
  listopad(47)
  październik(38)
  wrzesień(30)
  sierpień(25)
  lipiec(28)
  czerwiec(45)
  maj(63)
  kwiecień(75)
  marzec(59)
  luty(52)
  styczeń(95)
2010
  grudzień(89)
  listopad(69)
  październik(109)
  wrzesień(91)
  sierpień(64)
  lipiec(78)
  czerwiec(124)
  maj(250)
  kwiecień(238)
  marzec(248)
  luty(223)
  styczeń(245)
2009
  grudzień(256)
  listopad(100)
  październik(42)
 
"Gnieźnieńskie zabytki" cz. 8 2012-04-30 22:51

Po kilkomiesięcznej przerwie wznawiamy rubrykę "Gnieźnieńskie zabytki". W tym dziale skupiamy się na wyszukiwaniu miejsc i obiektów obok których przechodzimy niemal codziennie. Nierzadko kryją one swoją tajemniczą historie o której w tym dziale chcemy Państwu opowiedzieć. 

Dzisiaj skupiamy się na obiektach Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Umysłowo Chorych "Dziekanka"

Dziekanka - jeden z największych i najstarszych w Polsce zakładów psychiatrycznych. Znajduje się przy ulicy Poznańskiej 15 w Gnieźnie, w dzielnicy Dziekanka. Budowę rozpoczęto w 1891 r., szpital rozpoczął działalność 20 października 1894 r. jako Krajowy Zakład Psychiatryczny w Dziekance. Tego dnia zostało przyjętych pierwszych 25 chorych przywiezionych z Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach koło Poznania.
Pomimo szerokiego w tym okresie stosowania leków psychotropowych i uzyskiwania coraz lepszych efektów terapeutycznych przepełnienie oddziałów jeszcze przez kilka lat utrzymywało się na tak wysokim poziomie. Wprawdzie stopniowo skracał się już średni czas pobytu (w 1969 roku wynosił 113 dni), rosła jednak ilość przyjęć i ogólna liczba leczonych w ciągu roku. Szczególnie zwiększała się nawrotowość w psychozach schizofrenicznych.
 
Aktualnie Dziekanka opiekuje się 1000 pacjentami leczonymi w 21 oddziałach, w tym 16 oddziałach subrejonowych, oddziale odwykowym dla osób uzależnionych od alkoholu, z pododdziałem dla osób uzależnionych od substancji narkotycznych, oddziale psychiatrii dziecięcej, oddziale internistycznym, oddziale pulmonologicznym oraz oddziale neurologicznym.
Napisz komentarz  3 komentarzy

Gnieźnieńskie Juwenalia od 10 maja 2012-04-30 15:21

.


Napisz komentarz  3 komentarzy

Ostrzeżenie przed upałami! 2012-04-30 15:15


O
strzeżenie obowiązuje: od 30 kwietnia 2012, 10:00 do 1 maja 2012, 20:00


Między godziną 10:00 a 20:00 temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni.

Zagrożenia: Przebywanie na pełnym słońcu przez dłuższy okres może się skończyć odwodnieniem i udarem słonecznym. Wysoka temperatura szczególnie stanowi zagrożenie dla kierowców i ich sprawności psychofizycznej. Możliwe są uszkodzenia linii energetycznych, dróg asfaltowych i przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę. Nastąpi wzrost zagrożenia pożarowego w lasach związany ze spadkiem wilgotności ściółki leśnej.

Ochrona: Zalecane jest unikanie przebywania w pełnym słońcu. Należy spędzać upał w miejscach zacieniony. Wychodząc na pełne słońce należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. W ciągu doby powinno się wypić od 2 do 4 litrów wody, najlepiej mineralnej. Należy maksymalnie ograniczać picie kawy oraz napojów alkoholowych.
źródło: Twoja Pogoda


Napisz komentarz  3 komentarzy

Poznaj Gniezno z przewodnikiem 2012-04-30 14:03

    W roku 2011 rozpoczął się cykl autorskiego, darmowego oprowadzania z przewodnikiem po Gnieźnie oraz po Szlaku Piastowskim. Akcja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta jak i powiatu że postanowiono kontynuować ją także w tym roku. Pierwsze spotkanie z przewodnikiem już 5 maja 2012. 
    Serdecznie zapraszamy na kontynuację inicjatywy Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” – czyli na autorskie zwiedzanie miasta z profesjonalnymi przewodnikami zrzeszonymi w organizacji. Raz w miesiącu, jeden z przewodników będzie prezentował zainteresowanym autorski program wycieczki po mieście lub Szlaku Piastowskim. Założeniem organizatorów jest pokazanie mieszkańcom ciekawostek, historii i miejsc, które często na co dzień mijamy, nie zastanawiając się, jaką tajemnicę one kryją. Oczywiście nie sposób poznawać historię Gniezna omijając katedrę, dlatego też będzie to niepowtarzalna okazja, by odświeżyć i przypomnieć sobie swoją wiedzę właśnie o tym wyjątkowym miejscu.  Pierwsze spotkanie z przewodnikiem odbędzie się 5 maja 2012. Zainteresowanych będzie oprowadzał Ramzes Temczuk, wieloletni przewodnik, regionalista, miłośnik historii a także członek Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Turystycznych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego. Przybliży i pokaże wszystkim zainteresowanym historię Katedry gnieźnieńskiej, omówi Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie zabierze grupę ulicą Tumską na rynek, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak rynek wyglądał kiedyś, wskaże i opowie o najstarszych kamienicach w rynku. Oprócz tego Ramzes Temczuk opowie o najważniejszych miejscach i zabytkach znajdujących się w centrum miasta – ważnych dla rozwoju Gniezna. [align=justify]    Adresatem inicjatywy jest każdy, kto chciałby w ciekawy sposób spędzić dzień. Przewodnik na zainteresowanych będzie czekał o 11:00 przy pomniku Bolesława Chrobrego, gdzie rozpocznie się podróż. Całość oprowadzania będzie całkowicie bezpłatna, wystarczy tylko przyjść i posłuchać.


Napisz komentarz  2 komentarzy

"A gdyby ktoś pytał..." 2012-04-30 14:01

W ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna pragnie zaprosić na powstałą z tej okazji wystawę „A gdyby ktoś pytał, to król w Gnieźnie też czytał”.
    Wykorzystując naturalne tworzywo tytułu członkowie klubu zdecydowali się przedstawić Państwu swoje wersje ilustracji książek. Wspólnym mianownikiem tych pozycji stał się tytuł, a konkretnie pojawiające się w nim słowo „król” lub jego pochodne. Pomysłów na ilustrację dostarczyli członkowie Klubu Dyskusji o Książce, a talentem rysunkowym wsparł ich Przemysław Jarosz. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość dociekań co do źródła przedstawionych obrazów. Właściwe tytuły książek zostały umieszczone w dolnej części afisza. Ta niezwykła ekspozycja prezentowana będzie naturalnie po królewsku na terenie gnieźnieńskiego rynku. W związku z wystawą powstała również unikatowa seria zakładek do książek z ilustracjami prezentowanymi na wystawie. Można je będzie otrzymać w prezencie podczas wernisażu na wolnym powietrzu otwierającym tę niezwykłą ekspozycję 12 maja 2012,  w sobotę, o 13.00. Wydarzenie uczestniczy w akcji „ostempluj kulturę”. Serdecznie zapraszamy do czynnego odwiedzania ekspozycji.


Napisz komentarz  4 komentarzy

Benedykt XVI pozdrowił uczestników uroczystości odpustowych w Gnieźnie 2012-04-29 22:13


Benedykt XVI podczas południowej modlitwy Regina Caeli w Watykanie pozdrowił uczestników uroczystości odpustowych w Gnieźnie. „Niech święty Wojciech, patron Polski, wyprasza obfitość łask dla Kościoła, zwłaszcza dar licznych powołań kapłańskich i zakonnych, pomyślność dla waszej Ojczyzny i polskich rodzin” – powiedział papież.
W krótkim przemówieniu przed modlitwą Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dzisiaj 49. Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Przed południem papież udzielił święceń kapłańskich 9 diakonom dla diecezji Rzymu.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Po polsku powiedział: „Serdecznie witam i pozdrawiam Polaków. Moją szczególną modlitwą ogarniam dzisiaj Episkopat Polski, Arcybiskupa Prymasa i uczestników uroczystości odpustowych w Gnieźnie. Niech święty Wojciech, patron Polski, wyprasza obfitość łask dla Kościoła, zwłaszcza dar licznych powołań kapłańskich i zakonnych, pomyślność dla waszej Ojczyzny i polskich rodzin. Z serca błogosławię wam wszystkim”.

KAI


Napisz komentarz  2 komentarzy

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] >>
  

 
Bezpłatna reklama!

Napisz do nas a umieścimy Twoją reklamę 
zupełnie za darmo!
muzykagniezno@wp.pl
   

 
 
Gniezno, podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Cała gmina położona jest w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, która jest naturalnym wododziałem, dzielącym dorzecze Warty i Wisły.

   
Sierżant Wehrmachtu, Urban Thelen w lipcu 1941 roku, na dzień przed zajęciem katedry przez Gestapo poproszony został o ratowanie przed zbezczeszczeniem relikwii świętego Wojciecha, które przewiózł w skrzynce drewnianej, opakowanej w papier do Inowrocławia?

 
 Na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z posadzki znajdującej się w podziemiach gnieźnieńskiej Katedry, zaś na banknocie dwudziestozłotowym fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich

W Katedrze Gnieźnieńskiej znajduje się płyta nagrobna Arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego autorstwa Wita Stwosza

Przez blisko 300 lat katedra gnieźnieńska była kościołem koronacyjnym królów Polski. Koronowało się w niej pięciu władców: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.

3 października 1984 roku z wizytą do Gniezna przybyła Matka Teresa z Kalkuty. Odwiedziła wtedy min. katedrę i Wyższe Seminarium Duchowne.
 


Piosenka na ten tydzień:


              
 
.
 


Portal Muzyka Kultura Informacje nie ponosi odpowiedzialności za zmiany terminów, bądź ewentualne odwołania koncertów  dokonane przez organizatorów.
Jednocześnie informujemy, iż zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian bez podania przyczyn.       

  
 
Z archiwum koncertów...
"Pod Lupą" - Estede, 23.10.2010


 23.10.2010 CK Estede 

Zagrali:  Horrorshow ze Sosnowca i The Baldheads z Gniezna/Poznania.

 
"eSTeDe & MOK - dwa ośrodki, dwie kultury?"
Po piątkowym koncercie "Pod Lupą" zorganizowanym przez CK eSTeDe, na gnieźnieńskich forach internetowych zawiązała się dyskusja ( )    czytaj dalej
 
Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon" zaprasza wszystkie osoby chętne do wstąpienia w szeregi chóru. Przesłuchania i próby odbywają się w każdy wtorek o godz 18:00 w sali 347 w MOK Gniezno, ul. Łubieńskiego. tel. 693-875-882
  
Chór Dzwon koncertuje w gnieźnieńskiej katedrze
 
"Kapele z naszego podwórka"
Big Up
 

Przestań Pić
 

BadMamaJama
 

Puste Kieszenie
 
Usta Mariana
 

Jerry Melon
 

Future Music Museum
 
Z archiwum wydarzeń

Dni Pary 2013


 
 
Już za nami... 
Muzyczne radia w internecie
.  

 
           
     
                         MPPP Gniezno
 

Adres strony muzykagniezno.blogaski.net
Nasz adres e-mail: muzykagniezno@wp.pl
Nasz profil na NK: odwiedź nas


wszelkie uwagi i propozycje prosimy zgłaszać tutaj
blogaski.net 2009
Kompleksowe projektowanie stron internetowych z profesjonalistami z firmy Kombinet
Serwis zostanie zamknięty 1.10.2017
Chętnych do kupienia serwisu zapraszamy do kontaktu